ماهیگیری

چرا کارخانه Mepps لانسه مپس را در رنگ‌های مختلف تولید می‌کند؟

لانسه مپس در رنگ‌های متنوع

تکنولوژی رنگ، چیزی که می‌خرید چیزی نیست که می‌بینید!

احتمالا برای شما هم سوال پیش آمده که چرا کارخانه مپس (Mepps) لانسه مپس را با رنگ‌های متنوع تولید می‌کند. هرکدام برای چه کسی مناسبند؟ علت استفاده از رنگ‌های مختلف چیست؟

بیشتر ماهیگیران همیشه از یک رنگ خاص استفاده می‌کنند چون از ابتدا با همان ماهیگیری کرده و جواب گرفته‌اند. دلیل قانع‌کننده‌ایست ولی به این معنی نیست که یک رنگ لانسه همیشه بهترین انتخاب برای شماست. ممکن است رنگ‌های دیگر و بهتری وجود داشته باشند ولی شما به دلیل اعتماد نداشتن از آن‌ها استفاده نکنید. این طرز فکر تاثیر منفی بر روی ماهیگیری شما دارد بخصوص که هدف  اصلی گرفتن ماهی‌های بیشتر است، موافقید؟ حالا چرا گفتم چیزی که می‌خرید چیزی نیست که می‌بینید؟

رنگ‌های مختلف لانسه مپس چه معنایی دارند

کسی نیست که عینک آفتابی استفاده نکرده باشد. تاحالا دقت کردید که وقتی عینک آفتابی سبز استفاده می‌کنید رنگ‌ها در مقایسه با وقتی که عینک آفتابی قهوه‌ای یا طوسی می‌زنید فرق دارند؟ یا اگه عینک با لنز قرمز استفاد کنید شگفت‌زده می‌شوید چرا که ظاهر رنگ‌ها به شدت تغییر می‌کنند. تا حالا روزای ابری و گرفته عینک زرد زدید تا ببینید چطور همه‌چیز ناگهان آفتابی و  روشن می‌شود؟ دلیل این پدیده این است که لنز‌های رنگی نوری که به چشم شما وارد می‌شود را فیلتر می‌کنند. برای مثال اگر جسمی به چشم شما قرمز رنگ می‌آید به این دلیل است که پرتو قرمز رنگ طیف نور به آن جسم برخورد کرده و به چشم شما بازتاب شده است. اگر نور قرمزی به جسم نتابد شما آن را قرمز نمی‌بینید.

ظاهر لانسه خارج از آب

لانسه‌ها خارج از آب بسیار شفاف دیده می‌شوند اما از دید کسی که در داخل آب قرار دارد این رنگ‌ها به طرز قابل توجهی متفاوتند.

آب در نقش یک لنز رنگی عمل کرده که ماهی‌ها با آن می‌بینند. گرچه به جای یک لنز نازک شیشه‌ای، آب یک لنز قطور و مایع است. به این ترتیب هرچه عمق آب بیشتر باشد یا ماهی در فاصله دورتری قرار داشته باشد تاثیر این فیلتر رنگی بیشتر است. سه نوع لنز رنگی در آب وجود دارد، آبی، سبز و قرمز متمایل به قهوه‌ای. درنتیجه ماهی‌ای که در داخل آب قرار دارد اجسام را مشابه وقتی می‌بیند که ما عینک آبی، سبز یا قرمز متمایل به قهوه‌ای به چشم داریم.

لانسه در دریای آبی چطور دیده می‌شود؟لانسه مپس در دریای آبی رنگ چچه رنگی دیده می‌شود

دریای آبی رنگ قرمز را عبور نمی‌دهد، بنابراین لانسه‌های قرمز در دریای آبی به رنگ سیاه و سفید دیده می‌شوند. لانسه سفید-قرمز آگلیا مپس نمونه خوبی است که نشان دهیم لانسه قرمز رنگ در دریای آبی چگونه دیده می‌شود.

از لانسه قرمز به عنوان نمونه استفاده می‌کنیم. رنگ قرمز اولین رنگی است که در همه نوع آبی فیلتر می‌شود. اگر یک لانسه مپس سفید-قرمز را در دست بگیرید بصورت غریضی آن را سفید-قرمز می‌بینید. اما مثلا اگر من در دریایی آبی شیرجه بزنم و تا عمق ۱۰ -۱۵ فوت شنا کنم تمام طیف‌های نوری قرمز فیلتر شده و قرمز تبدیل به مشکی می‌شود. حالا لانسه من یک لانسه سیاه-سفید آگلیاست. و وقتی برگردم به سطح آب دوباره قرمز و سفید می‌شود.

 


لانسه در آب سبز چطور دیده می‌شود؟

رنگ لانسه آگلیا مپس در آب سبزآب سبز با چنان سرعتی رنگ قرمز را فیلتر می‌کند که تنها اندکی زیر سطح آب قرمز به سیاه و سفید تبدیل می‌شود. باز هم در اینجا لانسه سفید-قرمز آگلیا مثال خوبی است.

بر فرض مثال اگر من به داخل یکی از دریاچه‌های محلی که خزه‌های تابستانی در آن روییده و به رنگ سبز درآمده شیرجه بزنم، رنگ سبز که فیلتر قوی‌تری است به سرعت رنگ قرمز را در عمق کمی از آب فیلتر می‌کند. باز هم رنگ لانسه سیاه و سفید می‌شود چرا که آب سبز رنگ قرمز را عبور نمی‌دهد. وقتی به سطح آب برگردم لانسه من دوباره سفید و قرمز می‌شود.


لانسه در آب قرمز چطور دیده می‌شود؟لانسه مپس درآب آلوده قرمز به چه رنگی دیده می‌شود

آب آلوده (قرمز/قهوه‌ای) رنگ قرمز را عبور نمی‌دهد، به همین دلیل رنگ قرمز در این آب به طرز قابل توجهی روشن‌تر می‌شود. توجه کنید لانسه مپس سفید-قرمز آگلیا چطور در آب آلوده سفید و بی رنگ به نظر می‌رسد.

عملکرد آب قرمز متمایل به قهوه‌ای عجیب است. آب رودخانه که از محیط‌های باتلاقی و کثیف خارج می‌شود به دلیل وجود تانیک اسید موجود در آب قرمز رنگ می‌شود. مخازنی که به محیط‌های باتلاقی میریزند هم همین‌طورند. اکثر ماهیگیران تجربه دیدن و ماهیگیری در این آب‌های قرمز را دارند. آب قرمز طیف قرمز را به سرعت و کاملا فیلتر می‌کند بطوری که لانسه سفید-قرمز آگلیا در آب‌های آلوده قرمز/قهوه‌ای سفید دیده می‌شود.

 

 

 


لانسه مپس خالدار سیاه فلورسنتبه همین دلیل است که کنتراست (تضاد رنگ) در انتخاب رنگ لانسه خیلی اهمیت دارد. عکس‌هایی که مشاهده می‌کنید به خوبی این امر را به تصویر می‌کشد. برای مثال توجه کنید که چطور تضاد نقطه‌های لانسه مپس مشکی فلورسنت خال‌دار به چشم می‌آید. لانسه مشکی خال زرد (بلک فری) که در نور عادی خیلی روشن بنظر می‌رسد در آب‌هاش شفاف آبی یا سبز چندان به چشم نمی‌آيد ولی در آب قرمز کاملا قابل دیدن است.

رنگ سبز مغزپسته‌ای در دریای آبی حتی در عمق‌های زیاد قابل مشاهده و واضح است گرچه در آب سبز تقریبا قابل دیدن نیستلانسه مپس سه رنگ نارنجی زرد سبز.

عکس‌ها نشان می‌دهند که چرا لانسه سه رنگ نارنجی آتشین مپس تا این اندازه رنگ پرطرفدار و کارامدی است. حداقل یکی از رنگ‌‌های این لانسه در هر نوع آبی قابل مشاهده است، بنابراین این لانسه به راحتی در شرایط متنوع آبی توسط ماهی قابل دیدن است.

 

 

 

دفعه بعدی که رفتید ماهیگیری سعی کنید حتما به ویژگی آب توجه داشته باشید. رنگ لانسه خود را کمی فکر شده تر انتخاب کنید. از خودتان بپرسید که این آب به چه رنگ است… آبی شفاف، سبز، قهوه‌ای مایل به قرمز؟ میزان نور محیط چطور؟ هوا آفتابی و روشن است یا ابری و گرفته؟چه ساعتی از روز است؟ اوایل صبح؟ ظهر؟ یا دیروقت؟

نور شدت فیلتر شدن نور در آب را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در نور زیاد و روشن،‌نور بیشتری منتشر شده و درنتیجه نور بیشتری به عمق آب نفوذ می‌کند. نور کم به این معناست که همه‌چیز گرفته و تاریک است. در ضمن حواستان باشد که لانسه مپس شما تحت تاثیر پوششی مه‌آلود است برای همین باید در نظر بگیرید که چه رنگ لانسه‌ای در این مه رنگی بیشتر به چشم می‌آید.

اکثر لانسه‌های مپس با داشتن تیغه، بدنه و مهره خوب در  شرایط متنوع آب و هوایی به خوبی در آب قابل دیدن هستند. تکنولوژی رنگ مپس همین است.

بطور کلی حرف ما این است که هنگام رفتن به ماهیگیری توجه بیشتری به نور، آب و رنگ لانسه داشته باشید تا ماهی‌های بیشتری بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *