تفنگ بادی

تاریخچه تفنگ بادی

تاریخچه تفنگ بادی

تفنگ های بادی به مجموعه ای از انواع تفنگ ها گفته می شود که مکانیزم عملکرد آن ها براساس فشار هوایی است که توسط چکاندن ماشه به بیرون رانده می شود و به شلیک گلوله می انجامد. تفنگ های بادی امروزی را می توان مدل بسیار پیشرفته تری از بلو پایپ ها (BlowPipe) در نظر گرفت که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفته اند. بلو پایپ از شاخه های تو خالی گیاهان ساخته می شد و درون آن را سنگ های تیز شده ای قرار می دادند، با دمیدن درون لوله، سنگ به بیرون پرتاب می شد و به هدف برخورد می کرد. به مرور زمان این ساختار پیشرفت کرد و تغییراتی روی انجام گرفت تا به مرحله سلاح های بادی کنونی رسید. البته تاریخچه دقیقی از تفنگ های بادی امروزی در دست نیست اما قدیمی ترین تفنگ بادی یافته شده به قرن 15 میلادی باز می گردد. این تفنگ بادی که متعلق به سال 1580 میلادی است قدیمی ترین تفنگ بادی یافته شده است و اکنون در موزه Livrustkammaren، در شهر استکهلم سوئد نگهداری می شود. این تفنگ بادی از فنر و پیستون ساخته شده است.

انواع تفنگ بادی

تفنگ های بادی از ابتدای پیدایش تا امروز دچار تغییرات زیادی شده اند و دارای انواع متفاوتی بوده اند، در ادامه به معرفی معروف ترین و رایج ترین مدل های اینگونه از سلاح ها می پردازیم.

تفنگ بادی فنری

اینگونه از تفنگ های بادی از انواع اولیه سلاح های بادی محسوب می شوند و با مکانیزم فنر و پیستون کار می کنند. تفنگ بادی فنری دارای یک اهرم است که تیرانداز با کشیدن آن باعث می شود فنر جمع شود و پیستون به ماشه وصل شود. پس از کشیدن اهرم تفنگ آماده شلیک می شود و کافی است تا ماشه کشیده شود تا پیستون آزاد شود و گلوله را با فشار به بیرون از لوله تفنگ شلیک کند.

تفنگ بادی نیترو پیستون

این نوع از سلاح ها عملکردی مشابه با تفنگ های بادی فنری دارند با این تفاوت که در مکانیزم آن ها هوای حبس شده در سیلندر جایگزین فنر شده است. وقتی تیرانداز این تفنگ بادی را مسلح می کند، پیستون به عقب رانده می شود و هوای درون سیلندر را فشرده می کند. با چکاندن ماشه، هوای درون سیلندر آزاد می شود و پیستون را به جلو فشار می دهد. به این شکل پیستون گلوله را به بیرون از لوله تفنگ پرتاب می کند. تفنگ های بادی نیترو پیستون نسبت به تفنگ های فنری دارای قدرت شلیک بالاتری هستند و گلوله را با شتاب بیشتری شلیک می کنند.

تفنگ بادی PCP

تفنگ PCP دارای مکانیزم متفاوتی است و در ساختار آن فنر و پیستون به کار نرفته است. این نوع از تفنگ های بادی دارای یک سیلندر یا مخزن است که در قسمت زیر لوله تفنگ یا در سمت قنداق آن قرار دارد. این سیلندر با هوای فشرده پر شده است و توسط لوله ای به ماشه متصل است. هر بار که تیرانداز ماشه را می چکاند، هوای درون سیلندر آزاد می شود و گلوله را با شتاب به بیرون شلیک می کند. تفنگ های بادی PCP نسبت به تفنگ های بادی نیترو پیستون و فنری، دارای قدرت بیشتری هستند و چون درون آن ها پیستون و فنر متحرک قرار ندارد، لگد و تکان کمتری نیز دارند.

برتری های تفنگ های بادی به تفنگ های باروتی

تفنگ های باروتی قدیمی دارای فرآیند شلیک طولانی و طاقت فرسایی بودند. برای شلیک با این تفنگ ها باید تیرانداز باید هربار فرآیند قرار دادن باروت، آتش زنه، گلوله و سمبه را تکرار می کرد. این تفنگ ها در زمان شلیک نور، دود و صدای زیادی را تولید می کردند که در زمان شکار و یا جنگ یک ضعف بسیار بزرگ محسوب می شد. البته این تفنگ ها در شرایط هوایی مرطوب و یا بارانی نیز قابلیت شلیک نداشتند زیرا باروت نم دار می شد و تمام فرآیند شلیک را تحت تاثیر قرار می داد.

در مقابل، تفنگ های بادی فرآیند مسلح شدن طولانی ندارند و می توانند به صورت پیاپی به شلیک ادامه دهند. این سلاح ها نور، دود و سر و صدای زیادی تولید نمی کنند، به همین علت هم تیراندازی با آن ها راحت تر است و محل حضور تیرانداز را مشخص نمی کند. البته از سلاح های بادی می توان در تمام شرایط آب و هوایی به راحتی استفاده کرد.

معروف ترین تفنگ های بادی جهان

تفنگ بادی گیراندونی

طبق بررسی تاریخچه تفنگ های بادی ساخته شده در جهان، تفنگ بادی گراندونی، اولین تفنگ بادی PCP است. این اسلحه در سال 1780 توسط گیراندونی بارتولومئو (Girandoni Bartolomeo) که یک اسلحه ساز ایتالیایی بود، برای ارتش اتریش ساخته و در جنگ های ناپلئونی به کار گرفته شد. این تفنگ بادی توانایی شلیک 20 گلوله به صورت پیاپی را داشت.

تفنگ بادی Lewis and Clark

این تفنگ یکی از معروف ترین تفنگ های بادی تاریخ است که توسط لوییس و کلارک در سفر اکتشافی که در سال 1803 تا 1806 میلادی به قاره آمریکا داشتند، برای شکار مورد استفاده قرار گرفته است. این اسلحه یک تفنگ بادی کالیبر 31 بود که در فیلادلفیا ساخته شده بود.

تفنگ بادی کونیتوموی ژاپنی

هم زمان با افزایش استفاده از سلاح های بادی در غرب، یک اسلحه ساز ژاپنی به نام کینوموتو ایکانسای در حدود سال های 1820 تا 1830 با استفاده از دانش گسترش یافته اسلحه سازی غرب و الگو برداری از تفنگ های هلندی، توانست یک تفنگ بادی جدید را بسازد. این اتفاق نقطه شروع استفاده از تفنگ های بادی در شرق جهان است.

شروع رقابت های بین المللی تیراندازی با تفنگ های بادی

استفاده از تفنگ های بادی برای شکار، هدف گیری های تفریحی و رقابت های تیراندازی کوچک در تمام جهان گسترش یافت. اما در سال 1958 دبیر کل فدراسیون جهانی تیراندازی، کارل آگوست لارسن، تیراندازی با تفنگ بادی را به عنوان یکی از رشته های رقابتی تیراندازی پیشنهاد داد، تا سرانجام در سال 1970، رقابت های بین المللی تیراندازی با تفنگ های بادی به صورت رسمی شروع شد.

فروشگاه درناکمپینگ از بهترین فروشگاه های خرید تجهیزات و محصولات مربوط به تیراندازی است که یکی از کامل ترین مجموعه محصولات را داراست. شما می توانید پس از مطالعه اطلاعات محصول مورد نظر خود، با اطمینان از کیفیت و تضمین بازگشت کالا، سفارش خرید خود را در سایت به ثبت برسانید. همچنین شما میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاوره رایگان با شماره تلفن 02188896753 با کارشناسان درناکمپینگ در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *