ماهیگیری

کارخانه لانسه مپس

لاسنه ماهیگیری

کارخانه لانسه مپس

ماهیگیری یکی از جذاب ترین فعالیت های ورزشی است و افراد بسیاری در دنیا به این فعالیت علاقه مند هستند. تمام افرادی که حتی یک بار ماهیگیری کرده باشند نام لانسه مپس را شنیده اند.

لانسه یک نوع طعمه ماهیگیری است. این قطعه از جنس فلز است که به دور خودش می چرخد. این چرخش باعث می شود تا ماهی های شکارچی طعمه را با بچه ماهی اشتباه گرفته و به دام بی افتند. این نوع از طعمه ها در شکل ها، اندازه ها و رنگ ها متفاوتی تولید می شوند و اصلی ترین تولید کنندگان این نوع طعمه ها شرکت های Mepps, Blue Fox و ilba هستند. البته در این بین معروف ترین و رایج ترین نوع لانسه ها، لانسه های Mepps است. در ادامه به معرفی این شرکت و چگونگی تولید این نوع طعمه می پردازیم.

لانسه مپس

Mepps کوتاه شده جمله فوانسوی Manufacturier D’Engins De Precision Pour Peches Sportives، به معنی تجهیزات دقیق برای ماهیگیری ورزشی است. ساخت اولین مپس به سال 1938 باز می گردد، آندره مولنارت (Andre Meulnart) که یک مهندس فرانسوی بود، توانست مپس را اختراع کند. البته اون اطلاعی از این موضوع نداشت که با این اختراع توانسته است تغییر عظیمی در صنعت ماهیگیری ایجاد کند.

این اختراع تا سال 1951 میلادی به شکوفایی نرسید. در این سال تاد شلدون (Todd Sheldon) که یک فروشگاه لوازم ماهیگیری در شهر Antigo آمریکا داشت، توانست کارایی واقعی مپس را کشف کند. ای پس از ماهیگیری با مپس به کارآمد بودن آن پی برد و تصمیم به فروش مپس گرفت.

محصول مپس با سرعت زیادی فروخته می شد و شلدون را به فکر خرید مستقیم از کارخانه مولنارت انداخت. استفاده از مپس برای ماهیگیری به سرعت رواج پیدا کرد و شلدون در سال 1956 تصمیم گرفت تا فروشگاه خود را بفروشد و شرکت واردات محصولات ماهیگیری را راه اندازی کند. و به این صورت شرکت Sheldons’, Inc کار خود را آغاز کرد. هر ساله بر میزان سود شرکت شلدون افزوده می شد.

اکنون شرکت شلدون مالک کمپانی فرانسوی مپس است. تعداد محصولات تولید شده در این کمپانی در حال حاضر در حدود 4000 قاشقک و پرک مختلف می سازد.

انواع لانسه مپس

لنسه های مپس با توجه به نوع استفاده، رنگ آب محل ماهیگیری و سایزی که دارند، می توانند برای صید کردن انواع قزل آلا به کار بروند. لانسه های مپس به صورت کلی به دو دسته آگلیا (Aglia) و کامت (Comet) دسته بندی می‌شود.

لانسه آگلیا (Aglia)

پولک های لانسه مدل آگلیا به گونه ایی طراحی شده‌ است که با زاویه چرخش 60 درجه مخصوص استفاده در آب هایی با جریان‌های آرام‌ هستند.

لانسه کامت (Comet)

لانسه های مدل کومت به گونه ایی طراحی شده اند که با زاویه چرخش 45 درجه برای آب‌هایی با جریان تندتر مناسب هستند.

چه نوع لانسه ای برای ماهیگیری مناسب است

همان طور که گفته شد لانسه های مپس دارای انواع متفاوتی هستند و هرکدام از آن ها برای یک نوع ماهیگیری مناسب و کارآمد خواهند بود. در ادامه از عوامل موثر بر انتخاب لانسه مناسب برای ماهیگیری خواهیم گفت.

اندازه لانسه

شرکت مپس، لانسه ها را در پنج سایز متفاوت طراحی می کند. این سایزها هرکدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند. هر چه سایز لانسه بلاتر می رود اندازه و وزن آن نیز بیشتر می شود. به طور مثال لانسه سایز 1 بسیار ظریف است و برای پرتاب های نزدیک بسیار مناسب است و لنسه سایز 3 برای پرتاب های بلند تر مناسب است.

شکل لانسه

منظور از شکل لانسه در اینجا رنگ، جنس و زاویه چرخش آن است. برای درک و انتخاب درست شکل لانسه باید به این نکته توجه داشت که ظاهر لانسه ها در خارج و داخل آب با یکدیگر متفاوت است. آب مانند یک فیلتر عمل می کند و باعث می شود که رنگ لانسه متفاوت از رنگی که خارج از آب دارد دیده شود. رنگ آب به صورت کلی آبی، سبز و یا قرمز متمایل به قهوه است. در هرکدام از این آب ها، رنگ لانسه به یک صورت دیده می شود. پس باید توجه کرد که در چه رنگ آبی ماهیگیری خواهد شد، تا لانسه مناسب با آن محیط را انتخاب کرد. البته زمان ماهیگیری نیز بر روی این موضوع تاثیر دارد. زیرا زاویه و شدت میزان تابش خورشید یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر روی ظاهر لانسه است.

شدت جریان آب

یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب نوع لانسه، شدت جریان آبی است که در آن ماهیگیری می شود. سرعت جریان آب می تواند بر چرخش و زاویه حرکت لانسه تاثیر مستقیمی بگذارد. همانط.ر که گفته شد لانسه های آگلیا و کامت، هر کدام برای ماهیگیری در یک شدت جریان آب مناسب خواهند بود.

پس برای انتخاب لانسه به نکات گفته شده باید با دقت توجه کرد، تا بتوان ماهیگیری لذت بخشی با نتیجه خوب را تجربه کرد.

فروشگاه درنا کمپینگ از بهترین فروشگاه های خرید تجهیزات و محصولات مربوط به ماهیگیری است که یکی از کامل ترین مجموعه محصولات را داراست. شما می توانید پس از مطالعه اطلاعات محصول مورد نظر خود، با اطمینان از کیفیت و تضمین بازگشت کالا، سفارش خرید خود را در سایت به ثبت برسانید.

فروشگاه درناکمپینگ از بهترین فروشگاه های خرید تجهیزات و محصولات مربوط به تیراندازی است که یکی از کامل ترین مجموعه محصولات را داراست. شما می توانید پس از مطالعه اطلاعات محصول مورد نظر خود، با اطمینان از کیفیت و تضمین بازگشت کالا، سفارش خرید خود را در سایت به ثبت برسانید. همچنین شما میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاوره رایگان با شماره تلفن 02188896753 با کارشناسان درناکمپینگ در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *